Thursday, December 1, 2016

Lecimy na księżyc w marzeniach i nie tylko - Centrum Lotów Kosmicznych

Motto w prawdziwie amerykańskim stylu
Floryda obfituje w liczne atrakcje, także było w czym wybierać. Pod tym względem jest idealnym punktem wszelkich dłuższych wycieczek (pamiętacie mój zachwyt Universal'em? ;) ). Ciepło, ocean i masa atrakcji, których nie ma nigdzie na świecie - np. takich jak Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennediego. Historyczny kompleks badań i programów kosmicznych NASA, który nie tylko nadal funkcjonuje, ale również ma plany wysłania załogowej misji na Marsa.

Wjeżdzamy na teren

Przed wejściem



Oprócz wysyłania wszelkiego rodzaju maszyn i rodzaju ludzkiego w kosmiczną otchłań, Kennedy Space Center prowadzi działalność ukierunkowaną na turystów z całego świata. Już przy samym wejściu gości "wita" ogródek rakiet, który świetnie nastraja i daje złudzenie mienia kosmicznych podróży, tuż w zasięgu ręki.


Ogródek rakiet

Cały kompleks jest podzielony na dwie zasadnicze części. Jedna ze swobodnym dostępem dla turystów, pełna pawilonów edukacyjno-pokazowych z oryginalnymi eksponatami. Druga znacznie większa - właściwe miejsce pracy pracowników NASA, gdzie prowadzone są prace nad rakietami i wysyłaniem ich w przestworza, dla gości dostępna jedynie zza szyby specjalnego autobusu. My zaczęliśmy nasze zwiedzanie od tej drugiej opcji. Autobusy kursują często, dzięki czemu obyło się bez kolejek, może też ze względu na jesienny sezon. Czas w podróży pomiędzy poszczególnymi obiektami w zamkniętej strefie umilany był przez filmiki historyczne i opowiadania kierowcy. Nasłuchaliśmy się o poszczególnych platformach startowych i aligatorach, które rzekomo miały być tuż za zakrętem w licznych sadzawkach, a których nie zobaczyliśmy wcale. Ale nie dla aligatorów tam przyjechaliśmy! Olbrzymie betonowe konstrukcje wyglądały na trochę zapuszczane i nieużywane, ale mieliśmy świadomość, że w ich wnętrzu pracują najlepsi ludzie w branży kosmicznej, posługujący się najbardziej zaawansowaną technologią na Ziemi.



Widok z okna autobusu - słynna platforma startowa




Po około 30 minutowej przejażdżce po miejscu pracy kosmicznych inżynierów i astronautów, wysiedliśmy przed pawilonem Apollo. W środku czekał na nas filmik o powstawaniu placówki z przyświecającym głównym celem - lot załogowy na księżyc. Oprócz propagandowej otoczki wiele uwagi poświęcono niepowodzeniom i tragicznej śmierci astronautów. W następnym pomieszczeniu znajdowały się komputery kontrolne, gdzie widzowie mogą obejrzeć namiastkę procedury startowej. Następnie przed zwiedzającymi otworzyły się wrota do hali którą wypełniała przeogromna rakieta, a więc rozmach kosmicznego przedsięwzięcia w proporcjach jeden do jednego. W pobocznych pomieszczeniach mogliśmy zobaczyć skafandry, łaziki, skały z księżyca i inne przedmioty które towarzyszyły pracownikom NASA przez dekady kosmicznych wojaży.


Oryginalna sala kontroli startu.


Nagłówki gazet informujących o zdobyciu księżyca przez człowieka
Eksponat

jeden z pierwszych skafandrów
Następnym przystankiem była hala Atlantis, gdzie największymi atrakcjami był oryginalny Atlantis, pierwszy załogowy prom kosmiczny, zaprojektowany do wielokrotnego użytku (wcześniej każda maszyna mogła przysłużyć się tylko raz, co generowało olbrzymie straty, zarówno finansowe jak i ekologiczne). Wycofany on został kilka lat temu po licznych misjach. Do atrakcji należy też pomieszczenie symulujące start wahadłowca, które budową przypominało rollercoaster i służyło pokazaniu jakiego rodzaju przeciążeniom poddawani są astronauci.


Staruszek Atlantis

Oczywiście w Kennedy Space Center jest o wiele więcej ciekawych punktów. Tematyczne budynki z Marsem czy Księżycem to kolejna dawka prelekcji, filmików i przyrządów badawczych. Jednak to dwie wcześniejsze atrakcje zajęły nam większość dnia. Omijając liczne filmy 3D i 4D wyszliśmy bardzo zadowoleni ze spędzonego dnia i wydanych pieniędzy. Cena dość wysoko - 50 $ od łebka - niech was nie odstrasza drodzy towarzysze! Naprawdę warto! :)


Łazik





Kawałek skały księżycowej

Za sterami :D

Bus transportujący Astronautów do platformy startowej

Ogródek rakietowy



No comments:

Post a Comment